LAB-ammattikorkeakoulu siirtyy Sisu-opintotietojärjestelmään

LAB-ammattikorkeakoulu on valinnut Sisun opintotietojärjestelmäkseen. Funidatalle kyseessä on merkittävä uusi asiakkuus ja askel kohti laajempaa yhteistyötä korkeakoulukentällä.
LAB-ammattikorkeakoulu on tehnyt päätöksen siirtyä käyttämään Funidatan pilvipohjaista Sisu-opintotietojärjestelmää. Opintotietojärjestelmä on korkeakoulun strateginen ydintietojärjestelmä, jolla hallinnoidaan opiskelijan elinkaarta tutkinnonsuorittamisoikeuden saamisesta valmistumisen kautta elinikäisen oppimisen vaiheeseen. LAB aloittaa laajamittaisen Sisun tuotantokäytön vuoden 2026 aikana, mutta rajatumpi käyttö on tarkoitus aloittaa jo kuluvan vuoden aikana. Tavoitteena on modernisoida LABin opintohallintoa ja parantaa datanhallintaa sekä luoda entistä parempi opiskelijakokemus yli 10 000 LABin opiskelijalle.
”Olen erityisen iloinen siitä, että juuri LAB on ensimmäinen Peppi-järjestelmää nykyisin käyttävä korkeakoulu, joka on tehnyt päätöksen siirtyä käyttämään modernia Sisu-opintotietojärjestelmäämme. LABin monialainen koulutustarjonta täydentää oivalla tavalla Sisu-perhettä ja osoittaa, että Sisu soveltuu hyvin suurtenkin suomalaisten ammattikorkeakoulujen käyttöön”, toteaa Funidatan kaupallinen johtaja Jarkko Elo.
Sisun avulla opiskelijalähtöistä ja kokonaisvaltaista palvelua
LABin päätös siirtyä Sisun käyttäjäksi perustuu haluun tarjota opiskelijoille entistä sujuvampi ja käyttäjäystävällisempi opintojenhallintakokemus. Sisu mahdollistaa opiskelijoille opintojen suunnittelun, aikatauluttamisen ja seurannan koko tutkinnon ajalle. Järjestelmä ohjaa opiskelijoita opintojen etenemisessä ja tekee ohjauksesta läpinäkyvämpää. Sisun on alusta alkaen rakennettu opiskelijalähtöisyyden periaatetta noudattaen.
"Siirtyminen Sisu-järjestelmään on LABille merkittävä asia ja päädyimme ratkaisuun huolellisen selvityksen tuloksena. Ratkaisu on luonnollinen jatkumo LUT-yliopiston kanssa yhteisen korkeakoulukonsernin kehittämisessä. Muutoksen jälkeen LUT-korkeakouluissa on yksi opintojärjestelmä, joka tukee korkeakoulujen yhteistyötä ja laadukkaiden korkeakoulupalvelujen tuottamista", LABin rehtori Turo Kilpeläinen kommentoi tehtyä päätöstä.
Sisu tukee LABin tavoitetta kehittää digitaalisia palveluita ja sujuvoittaa opintohallinnon prosesseja. Sisun avulla opiskelijat ja henkilökunta saavat modernin ja tehokkaan järjestelmän, joka palvelee kaikkia osapuolia parhaalla mahdollisella tavalla. Sisun avulla LAB pystyy automatisoimaan opintohallinnon prosesseja ja hyödyntämään esimerkiksi modernin tekoälyn mahdollisuuksia.
Funidata – opiskelun ja opetuksen digitalisaation edelläkävijä
Funidatan intohimona on tehdä yhteiskunnallisesti merkityksellistä työtä. Yhtiö suunnittelee, toteuttaa ja ylläpitää digitaalisia palveluja opiskelun ja opetuksen päivittäisiin tarpeisiin huomioiden kyberturvan ja tietosuojan korkeat vaatimukset.
“Sisu on suunniteltu opiskelijalähtöisesti, ja se huomioi korkeakoulun opintohallinnon tarpeet laajasti. Automatisoimalla manuaalista työtä se tehostaa sekä opiskelijoiden että hallintohenkilöstön arkea. LAB-ammattikorkeakoulun liittyminen Sisun käyttäjäyhteisöön on hieno askel kohti entistä joustavampaa ja modernimpaa opintohallintoa”, sanoo Funidatan toimitusjohtaja Mikko Myllys.
LAB-ammattikorkeakoulun ja Funidatan yhteistyö käynnistyy välittömästi, ja käyttöönoton valmistelut aloitetaan vuoden 2025 aikana.
Lisätiedot:
Mikko Myllys, toimitusjohtaja, Funidata Oy
050 414 3283 / mikko.myllys(at)funidata.fi
Turo Kilpeläinen, rehtori, LAB
044 708 5085 / turo.kilpelainen(at)lab.fi
Lisätietoja yrityksistä:
LAB on työelämän innovaatiokorkeakoulu, joka toimii Lahdessa, Lappeenrannassa ja verkossa. Se tarjoaa koulutusta viidellä eri alalla: sosiaali- ja terveysala, tekniikka, liiketalous, ja hotelli-, ravintola- ja matkailuala, sekä muotoilu, kuvataide ja visuaalinen viestintä. Lisäksi LAB tarjoaa täydennys- ja erikoistumiskoulutuksia sekä kaikille avoimia ammattikorkeakouluopintoja.
Funidata Oy on suomalaisten korkeakoulujen omistama yhtiö, joka rakentaa älykkäitä ja kestäviä digitaalisia palveluita oppijoiden ja korkeakoulujen muuttuviin tarpeisiin. Haluamme edistää vaivatonta osaamista ja sivistystä tulevaisuuden oppijoille. Funidatan päätuote on pilvinatiivi, SaaS-palveluna AWS:n julkipilvestä tarjottava Sisu-opintotietojärjestelmä.